آرایشی بهداشتی

بهداشت و زیبائی_مراقبت پوست و مو

اثرات نیاسین آمید (ویتامین PP ) در درمان بیماریهای پوستی

نیاسین آمید(نام دیگر آن نیکوتین آمید) ، فرم آمیدی اسید نیکوتینیک (نیاسین) است ، نیاسین آمید یکی از دو فرم اصلی یکی از ویتامین های گروه B به نام ویتامین B3 است ، کاربرد موضعی نیاسین آمید یکی از مباحث جدید و جالب در علم درماتولوژی است. در زیر به طورخلاصه به کاربردهای نیاسین آمید موضعی در مراقبت های پوستی و نیز درمان بیماریهای پوستی می پردازیم.

1) با توجه به حلالیت N در آب و نیز پایداری آن در مقابل نور و اکسیژن ، این دارو به راحتی فرموله شده و پوست می تواند غلظتهای بالای آن را به راحتی تحمل نماید.

2) این دارو دارای اثرات آنتی اکسیدان، ضدالتهابی و تنظیم کنندۀ سیستم ایمنی است.
3) درمان آکنه: در طی یک مطالعه با ژل دالاسین 1 درصد در درمان آکنه متوسط مقایسه شد در گروه N میزان بهبودی پس از 2 ماه درمان 82 درصد و در گروه دالاسین 68 درصد بود. هیچ گونه عارضه جانبی مشاهده نشد. در نتیجه ژل نیاسین آمید دارای اثرات درمانی قابل قیاس با داروهای آنتی بیوتیک موضعی می باشد ضمن آنکه خطر سوزش های مقاوم به آنتی بیوتیک ها را ندارد.

4) روزاسه: به کارگیری داروی N در پایه وازلین 2 بار در روز در 10 بیمار مبتلا به روزاسه پیشرونده و نیز در 9 بیمار مبتلا به اگزمای اگزوژن در طی 2 هفته، منجر به بهبودی چشمگیر بیماری شد. به نحوی که از آن به عنوان یک داروی جانشین بی خطر در درمان بیماری های التهابی پوستی نظیر روزاسه و اگزمای تماسی نام برده شد.

5) آتوپی: علاوه بر مکانیسم های ضدالتهابی متعددی که برای N ذکر شده، این دارو می تواند از طریق تثبیت غشاء ماست سل ها و لکوسیت ها، اثرات ضدهیستامینی پرقدرتی نیز ایجاد نماید. این دارو از طریق افزایش سطح میزان سرامیدها و اسیدهای چرب آزاد در غشاء شاخی، باعث کاهش میزان تبخیر آب از سطح پوست و در نتیجه تثبیت سد دفاعی پوست می شود.

6) درمان لک های پوستی: N از طریق مهار پرقدرت، انتقال ملانوزوم ها، باعث اثرات روشن کنندگی روی پوست می شود. در یک مطالعه، 18 بیمار مبتلا به انواع لک های پوستی نظیر ملاسما، کک مک و لک های پیری تحت درمان با نیاسین آمید 5 درصد 2 بار در روز برای دوماه قرار گرفتند پس از 1 ماه استفاده تمام بیماران فوق به طور قابل توجهی بهبودی پیدا کردند.

7) کاهش میزان تولید چربی پوست صورت: در یک مطالعه 2 سویه کور بر روی 50 بیمار اثرات نیاسین آمید 2 درصد موضعی در میزان کاهش تولید چربی پوست صورت اندازه گیری شد. پس از 4 هفته درمان میزان تولید چربی به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد.

8) در مطالعه دیگری، کرم موضعی حاوی 2درصد نیاسین آمید با وازلین در درمان بیماران آتوپی مقایسه گردید، پس از 4 هفته درمان کرم نیاسین آمید به عنوان یک مرطوب کننده در درمان خشکی پوست بیماران آتوپی بسیار مؤثرتر از وازلین معمولی بود به نحوی که در این مطالعه از این درمان به عنوان یک درمان کمکی، در بیماران اتوپیک نامبرده شده.

9) اثرات ضد پیری: نیاسین آمید موضعی باعث افزایش در سنتز پروتئین های پوستی (بخصوص کراتین)، افزایش سنتز سرامید، افزایش سرعت تمایز سلولهای کراتینوسیت و در نهایت افزایش میزان سطح داخل سلولی NADP می شود و با توجه به مکانیسم های فوق مصرف موضعی این دارو در پوست های پیر موجب بهبودی چروکها و مهار فتوکارسینوژنوسیتی می شود ضمناً در این مقاله برای نیاسین آمید موضعی اثرات ضدالتهابی نیز ذکر شده است.

در مطالعه دیگری که بر روی 50 بیمار مبتلا به انواع علائم کلینیکی پیری پوست صورت (چروک های ظریف، چروک های عمیق، لکه های صورت، قوام نامناسب پوست ) انجام شد کرم موضعی نیاسین آمید %5 به کار گرفته شد و طبق نتایج این مطالعه بهبودی چشمگیری در مورد علائم فوق الذکر (بهبودی چروکهای ظریف و عمیق، بهبودی لک های صورت، بهبودی رنگ زرد پوست بهبودی لکه های قرمز پوست) دیده شد. 

این ماده در محصولات زیر استفاده شده است :
الف - کرم اتودرم pp (بیودرما) :

• کرم ویتامینه، قوی ترین امولیانت و مرطوب کننده ، ترمیم کننده و بازسازنده
• محرک سنتز طبیعی لایه هیدرولیپیدیک
• پیشگیری از ایجاد چروک و افتادگی پوست به واسطۀ ویتامین pp

ب - ضد جوش های سری اکتی پور ( لد ) :
• حاوی کمپلکس انحصاری فیتواسفنگوزین، سرامید و ویتامینpp
• درمان مؤثر و قوی برای هر نوع جوش
• تنظیم کننده لایه شاخی و ترشح غدد چربی(ضدبراقی پوست)
• تنظیم فلورهای میکروبی پوست
• در سه رنگ: 1- بی رنگ 2- برای پوست های روشن تا گندمگون 3- برای پوست های گندمگون تا سبزه .

ج - کرم ضدلک دپیدرم( اوریاژ ) :
• درمان و پیشگیری لک های قهوه ای ناشی از بارداری، آفتاب، سن، لیزر، ...

آرایشی بهداشتی مارینا

مرکز فروش محصولات اوریاژ،لد،بیودرما(ساخت فرانسه)

آدرس:گنبدکاووس-خ امام شمالی-ابتدای خ سرابی-زیر مجتمع پزشکی نور

تلفن:۲۲۹۳۹۵۴

پاسخگوی مشتریان:۰۹۱۱۱۷۶۳۱۵۱شیرمحمدلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 11:22  توسط یوسف شیر  |